Du är här

2011-05-06 - Bolagsnytt
Foto: Håkan Nordström

Bolagsnytt i Örnsköldsvik

Här kan du se en lista på nya bolag från och med 2011-02-16.

Ekedahl Färg & Inspiration AB

Margaretavägen 22, Själevad.

Registreringsdatum: 2011-02-17.

Verksamhet: Parti- och detaljhandel inom färgoch inredning, friskvårdsverksamhet samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter.

Styrelseledamöter: Ekedal, Erik Magnus, Ekedal, Ingrid Pernilla.

                                               

EmPer Management AB

Oxvägen 23, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-03-22.

Verksamhet: Konsultverksamhet inom affärsutveckling, projektledning, marknadsföring, försäljning, kvalitetsutveckling, organisationsutveckling, verksamhetsutveckling, äga och förvalta värdepapper samt fast och lös egendom.

Styrelseledamöter: Åström, Per Olof, Åström, Carl Olof Gustaf, Åström, Emma Annette.

Erigovis AB

Box 189, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-03-11.

Verksamhet: Utveckla, tillverka och sälja produkter till framförallt vindkraftsindustrin. Transport, driftssättning, projektledning samt service och underhåll av vindkraftverk.

Styrelseledamöter: Ödling, Magnus Sune, Angerstig, Anders Roger, von Ahn, Patrik Emanuel.                                         

Gottne Hyresfastigheter AB

Utteråvägen 39, Mellansel.

Registreringsdatum: 2011-03-18.

Verksamhet: Uthyrning av lägenheter samt förvaltning av fastigheter.

Styrelseledamöter: Falck, Ulf Anders, Hedberg, Kent Hans William, Falck, Ingeborg Margareta.                           

Hjälptransporten i Örnsköldsvik AB

Sikelvägen 9, Själevad.

Registreringsdatum: 2011-03-07.

Verksamhet:  Transporter för hjälpverksamhet samt export och import av sågverksmaskiner och -verktyg samt trä och träprodukter.

Styrelseledamöter: Jonsson, Sven Mikael, Bylund, Mats Oskar, Jonsson, Dan Peter, Jonsson, Sven Staffan, Sjöström, Jan Bertil.

Idé Rummet i Örnsköldsvik AB

Storgatan 20, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-02-16.

Verksamhet: Inredningsbutik med presentartiklar samt egentillverkade varor.

Styrelseledamöter: Höglund, Britt-Marie Elisabeth, Höglund, Bo Evert.

JKJ Teknik AB

Framnäsgatan 6 A, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-03-07.

Verksamhet: Konsultverksamhet i form av ledningsarbeten, projektledning och rådgivning inom process och tillverkningsindustri, miljöteknik och underhåll samt förvaltande av värdepapper/kapitaltillgångar.

Styrelseledamöter: Kjellsson, Jan Gustav, Kjellsson, Anna-Lena.

KBT-terapeuterna Höga Kusten AB

Vesslevägen 6            , Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-03-09.

Verksamhet: Försäljning av tjänster i form av samtal utifrån psykosocial och terapeutisk kompetens med ett brett spektrum av insatser.

Styrelseledamöter: Eberger, Sara Erika, Näslund, Martha Helena, Eberger, Jan Christer, Elfving, Ulf Gunnar Ingemar.

KL Medicin och Utbildning AB

Skrike 128, Bjästa.

Registreringsdatum: 2011-04-06.

Verksamhet: Sjukvård, flygmedicin, arbetsmarknadsfrågor och utbildning inom dessa områden.

Styrelseledamöter: Lundkvist, Kjell Henry, Lundkvist, Lena Kristina.

Lake Tana Investment Sweden AB

Lunne 119, Arnäsvall.

Registreringsdatum: 2011-04-05.

Verksamhet: Investeringar för distribution av fiskeprodukter, handel med och odling av fisk samt export av miljöteknik företrädesvis inom fiskenäringen.

Styrelseledamöter: Mitiku Bergman, Yeshihareg Solome, Lindström, Jan Erik Ingvar, Bergman, Kent Jonny.

                                                                       

Lockande Frisörer AB

Villagatan 61, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-02-17.

Verksamhet: Tjänster inom hår- och skönhetsbranschen. Klippningar, färg- och permanentbehandlingar samt försäljning av hårvårdsprodukter.

Styrelseledamöter: Blomström, Marika, Hörlin, Sanna Maria Christina, Lundholm, Karl Magnus Robert.

Ming Invest AB

Transformatorvägen 3, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-04-01.

Verksamhet: Bedriva solarie samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper.

Styrelseledamöter: Sjöberg, Ulf Mikael, Edman Sjöberg, Elin Ingela.

Moström Konsult AB

Halmgatan 6, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-03-23.

Verksamhet: Konsultverksamhet inom elteknik, administration och marknadsföring samt köp, försäljning och förvaltning av konst, fastigheter och värdepapper.

Styrelseledamöter: Moström, Olov Rainer, Moström, Kerstin Helén.

Nordweld AB

Nyängetsvägen 28, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-03-02.

Verksamhet: Montage av större cisterner och tryckkärl samt övriga montage och svetstjänster till industrin.

Styrelseledamöter: Nordin, Bengt Niklas, Mihart, Mirela Raluca.

Panoll Investments AB

Skagshamn 137, Arnäsvall.

Registreringsdatum: 2011-03-15.

Verksamhet: Ägande och förvaltande fastigheter och värdepapper.

Styrelseledamöter: Pauwaert, Xavier, Norell, Lisa Johanna.

                                                                       

PerMik AB

Sågudden 25, Själevad.

Registreringsdatum: 2011-03-03.

Verksamhet: Handel med blommor och blomstertillbehör.

Styrelseledamöter: Nilsson, Eva Pernilla, Olsson, Hans Mikael.

Portside AB

Andra Långgatan 21, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-02-22.

Verksamhet: Ägande och förvaltande av aktier och annan lös egendom.

Styrelseledamöter: Nordgren, Kent Erik, Gidlund, Kerstin Birgitta.

Salong Berith Lönn AB

Nyängetsvägen 21, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-02-25.

Verksamhet: Frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelseledamöter: Lönn, Berit Elisabeth, Svensson, Bernt Olof.

Sjöbergs i Ö-vik AB

Transformatorvägen 3, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-04-11.

Verksamhet: Fastighetsförvaltning, personaluthyrning, uthyrning, köp och försäljning av entreprenadmaskiner samt entreprenadarbeten.

Styrelseledamöter: Sjöberg, Ulf Mikael, Edman Sjöberg, Elin Ingela.

Skagshamn Bröd & Deli AB

Skagshamn 137, Arnäsvall.

Registreringsdatum: 2011-03-08.

Verksamhet: Försäljning och catering av smörgåsar, drycker och caféprodukter.

Styrelseledamöter: Pauwaert, Xavier, Norell, Lisa Johanna.

                                                                       

Sven Westman Konsult AB

Bruksvägen 60, Husum.

Registreringsdatum: 2011-04-04.

Verksamhet: Konsultverksamhet avseende företagsorganisation samt projektledning.

Styrelseledamöter: Vestman, Sven Ivar, Vestman, Ann Sara Martina.

                                                                       

Techoplan Konsult AB

Lillsandsvägen 8, Köpmanholmen.

Registreringsdatum: 2011-03-30.

Verksamhet: Konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen, projektadministration samt handel med värdepapper.

Styrelseledamöter: Kers, Anders Göran, Kers, Eva Ann-Christin.

West African Travel AB

Domsjövägen 60, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-02-28.

Verksamhet: Arrangera resor och kurser till utlandet samt kurser i Sverige.

Styrelseledamöter: Haidara, Sherif Sadibou, Bylin, Kjell-Arne Allan, Haidara, Sherif Momodou.

Åkerström & Company AB

Sörflärke 414, Bredbyn.

Registreringsdatum: 2011-02-25.

Verksamhet: Försäljning av livsmedel, kioskvaror, snabbmat, biltillbehör, elektroniktillbehör, fiskeutrustning samt lotter.

Styrelseledamöter: Åkerström, Hans Allan, Svensson, Susanne Helena Birgitta.

Åk-Lagar'n i Örnsköldsvik AB

Granvägen 16, Köpmanholmen.

Registreringsdatum: 2011-02-18.

Verksamhet: Service och reparation av motorfordon, motorcyklar, båtar och båtmotorer, handel med motorfordon, personaluthyrning samt förvaltning av fastigheter och värdepapper.

Styrelseledamöter: Häggblad, Johnny Christofeer, Jonsson, Björn Åke, Öberg, Daniel Hans Mikael.

           

Örnsköldsvik Airport AB

Västanå 100, Husum.

Registreringsdatum: 2011-03-04.

Verksamhet: Äga och förvalta Örnsköldsviks flygplats och därmed förenlig verksamhet.

Styrelseledamöter: Gidlund, Erik Jörgen, Häggström, Olof Anton, Karlsson, Ingrid Kristina, Melbin, Anette Mari, Nordin, Lars Roland.

                                                                       

Ö-viks Screentryckeri Aktiebolag

Vikingagatan 42, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-03-24.

Verksamhet: Produktion och försäljning av screentryck samt tryckning av reklamartiklar och textilier.

Styrelseledamöter: Persson, Jan Ove Torsten, Söderberg, Ingrid Erika.    

                                                                       

JCJ VVS & Fastighetsservice

Storgatan 45 A, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-04-01.

Verksamhet: Allt inom värme, vatten och sanitetsarbeten samt fastighetsservice.

Innehavare: Jonsson, Jan Christoffer.

LCHF Nolaskogs

Hörnäsvägen 12, Själevad.

Registreringsdatum: 2011-03-10.

Verksamhet: Sveriges första kursgård med LCHF-inriktning. Föreläsningar, matlagning, uteaktiviteter, kurser samt individuell kostrådgivning.

Innehavare: Olovsson, Lena Johanna.

Liarm Service

Mazurkavägen 5, Bjästa.

Registreringsdatum: 2011-03-08.

Verksamhet: Chaufföruthyrning samt fastighetsförvaltning och därtill hörande verksamhet.

Innehavare: Gelfgren, Nils Lage Reinhold.

Morkulle Form

Morkullevägen 25, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-03-11.

Verksamhet: Grafisk formgivning och layoutarbete av broschyrer och visitkort.

Innehavare: Lindberg, Nanna Annika.

M.Höglund Consulting

Frejgatan 24, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-03-03.

Verksamhet: Personalutveckling, kompetensinventering, coachning, handledning, arbetsmiljöutveckling, organisationsutveckling och jobbcoachning med mera.

Innehavare: Höglund, Linda Maria.

NiVeBi

Box 30, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-03-09.

Verksamhet: Handel med verktyg och maskiner till bilverkstäder och verkstadsindustri samt maskinverktygsservice.

Innehavare: Gunneson, Johan Niklas Olof.

Norrlands Installation & Serviceteknik

Öresvägen 16, Själevad.

Registreringsdatum: 2011-03-21.

Verksamhet: Installation, försäljning och service av bilelektronik såsom billarm, fordonselektronik, navigationsutrustning samt bilel.

Innehavare: Nordström, Hans Arne Patrik.

SMS Sundins Maskin i Skorped

Lännäs 129, Skorped.

Registreringsdatum: 2011-02-23.

Verksamhet: Handel med jord-, skog- och entreprenadmaskiner, förmedling av maskiner och tillbehör, allserviceverksamhet samt förvaltning av fast och lös egendom.

Innehavare: Sundin, Jonas Ivar Zakarias.

Vita loppan

Nygränd 7, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-03-04.

Verksamhet: Målning av möbler samt loppisinriktad webshop.

Innehavare: Östman, Linda Carina Charlotte.

Handelsbolag                            

DRFT Sweden Handelsbolag

Furugatan 13, Örnsköldsvik.

Registreringsdatum: 2011-04-11.

Verksamhet: E-handel med däck samt annonsering och marknadsföring inom bilbranschen.

Bolagsmän: Jonsson, Kim Staffan Emil, Yveborg, Joel Bengt.

HoppoleKo Handelsbolag

Gamla Domsjövägen 69, Domsjö.

Registreringsdatum: 2011-03-16.

Verksamhet: Försäljning av ekologiska barnkläder.

Bolagsmän: Andersson, Anna Cecilia, Holmqvist, Hanna Caroline.  

JARM Trading Handelsbolag

Nätragatan 42, Bjästa.

Registreringsdatum: 2011-02-17.

Verksamhet: Bilserviceverkstad, butiksförsäljning av biltillbehör och reservdelar, personaluthyrning, tillverkning inom svarvning och svets samt import och uthyrning inom nämnda områden.

Bolagsmän: Kallin, Per Erik Magnus, Kallin, Sara Ann-Sofie, Sjölander, Lage Roger, Stenmark, Jonny Karl Torbjörn.

Dela med dig av denna artikel på: