Du är här

2019-12-18 - Hockey

Tar in spelare från Björklöven

Örnsköldsvik HF meddelar idag att de tar in backen Alexander Popovic på lån från Björklöven under resten av säsongen.
– Han kommer att tillföra vårt lag ytterligare egenskaper, säger Patrick Edlund, sportchef i ÖHF, i ett pressmeddelande.

Popovic har tidigare spelat i Modos juniororganisation men har under den senaste säsongen spelad i Björklöven efter en flytt till Umeå. Nu kommer han på lån till ÖHF och är redo för spel redan när seriespelet drar igång under mellandagarna. I ÖHF kommer han att spela med tröjnummer 91.
– Det känns jättebra för mig att få komma till ÖHF. Dels eftersom jag känner många grabbar i laget, samt att jag också har bra erfarenheter av tränaren ”Lelle” Hermansson, säger Popovic själv om utlåningen till ÖHF.

Sportchef Patrick Edlund kommenterar:
– Vi är jätteglada över att Alex ansluter till oss. Han kommer att tillföra vårt lag ytterligare egenskaper. Vill också passa på att tacka Per Kenttä och Björklöven för att de varit tillmötesgående och att det blev en smidig lösning.

 

Dela med dig av denna artikel på: