Du är här

2018-11-08 - Evenemang

Det händer i Ö-vik 8-11 november

Här kan du ta del av det mesta som händer i Ö-vik torsdag till söndag och även lägga in egna tips i vår på-gång-kalender.

Här kan du lägga in något evenemang som du vill ha i vår kalender

TORSDAG 8 november
Psykeveckan 2018
Alain Topor, docent vid Stockholms universitet, föreläser om sociala faktorers och relationers betydelse för uppkomsten av och återhämtning från allvarliga psykiska problem.
Plats: Fullmäktigesalen och Sliperiet
Tid: 13.00-14.30 i fullmäktigesalen, 18.00-19.30 på Sliperiet
Arrangör: Region Västernorrland, Örnsköldsviks kommun, RSMH, Arbetsförmedlingen, Attention, Svenska kyrkan

Konsten att kommunicera
Robert Bloom ger en inspirerande och lärorik föreläsning om hur man kommunicerar och lär sig förstå och älska olikheter.
Plats: First Hotel Statt
Tid: 18.00-21.00
Arrangör: Mary Me

Husums återvinningscentral
Invigning av Husums återvinningscentral. Fika en premiärbakelse, alla som besöker invigningen får även en liten present.
Plats: Husums återvinningscentral, Dombäck
Tid: 13.00
Arrangör: Miva

Musikcafé och kakfrossa
Ronnie Sahlén, Sara Karlsson och Patrik Forslund.
Plats: Isladan Bjästa
Tid: 18.30-20.30
Arrangör: PRO Bjästa

Filmstudion
Tully – familjedrama med Charlize Theron.  
Plats: Folkan Teater
Tid: 19.00
Arrangör: Örnsköldsviks Filmstudio.

FREDAG 9 november
Psykeveckan 2018
Inspiration som motivation. Träffa personal från landsting, kommun och andra samhälls-aktörer och verksamheter som arbetar med psykisk (o)hälsa.
Plats: Startpunkten, Sjögatan 5
Tid: 09.00-12.00
Arrangör: Region Västernorrland, Örnsköldsviks kommun, RSMH, Arbetsförmedlingen, Attention, Svenska kyrkan

Sagostund
Ålder 3-6 år. Drop in, ingen anmälan behövs.  
Plats: Arkenbiblioteket
Tid: 10.00
Arrangör: Arken-biblioteket

Poesi- och berättarfestivalen
Teaterlinjen ger en teaterföreställning utifrån diktboken ”Plasthästar prydligt på rad”.
Plats: Örnsköldsviks Folkhögskola
Tid: 13.00-14.30
Arrangör: Örnsköldsviks Folkhögskola och Bilda

Dansa salsa
Prova på salsa, bachata och kizomba.
Plats: Framnäs Bar och Brasseri
Tid: 17.30-22.00
Arrangör: Ö-vik Latino Club

Luciakonsert
Öppet genrep av luciakonsert som gymnasieelever ger i Bremen i december.
Plats: Rådhuset, Örnsköldsviks Folkhögskola
Tid: 18.00
Arrangör: Örnsköldsviks musikestetiska program

Bottennapp ’18
Ann Ödling, Arne Alstergren, Kenneth Olofsson och Magnus Segerbrant underhåller.
Plats: Restaurang Varvsberget
Tid: 18.30
Arrangör: Restaurang Varvsberget

Family Feelings
Teater Västernorrlands föreställning om Mona Nilsson som går i pension.
Plats: Folkan Teater
Tid: 19.00
Arrangör: Örnsköldsviks Riksteaterförening

Amanda Ginsburg
Sångerskan Amanda Ginsburg tillsammans med Filip Ekestubbe, piano, Ludvig Eriksson, kontrabas och Ludwig Gustavsson, trummor.
Plats: Blueskällarn, Brux
Tid: 20.00
Arrangör: Perdido Jazz & Blues.

LÖRDAG 10 november
Bara vara
En dag med tid för eftertanke, samtal och vila.
Plats: Själevads församlingshem
Tid: 10.00-17.00
Arrangör: Svenska kyrkan

Arkivens dag
Visning av kyrkoarkiven, församlingsbaser, släktforskarprogram m.m.
Plats: Arkenbiblioteket
Tid: 10.00-15.00
Arrangör: Arkenbiblioteket och Hembygds- och släktforskare Nolaskogs

Polske-kurs
Spelman Christer Lindmark och dansledare Per Thorn.
Plats: Isladan Bjästa
Tid: 10.00-15.00
Arrangör: Nätragillet

Repair Café
Ta med dig din verktygslåda, din symaskin eller något annat – och ta med den där trasiga grejen som du länge tänkt laga.
Plats: Vardagsrummet
Tid: 11.00-17.00
Arrangör: Vardagsrummet Örnsköldsvik

Poesi- och berättarfestivalen
Invigning av festivalen, med Poesihörnan.
Plats: Arkenbiblioteket
Tid: 12.00
Arrangör: Bilda och Arkenbiblioteket

Lördagstund
Musik- och rörelseföreställning med Smultron & Sång.
Plats: Arkenbiblioteket
Tid: 12.00
Arrangör: Arken-biblioteket

Kulturlab
Teckna med svart. Material och handledare på plats.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: 13.00-15.00
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Innebandy
Div I Herrar: Örnsköldsvik-FBC Bollnäs.
Plats: Skyttis Arena
Tid: 16.00
Arrangör: Örnsköldsvik Innebandy

Jazzcafé
Alice Babs - In memoriam, med Jonas Öberg Trio.
Plats: Kyrkans Hus Husum
Tid: 16.00
Arrangör: Svenska kyrkan

Bottennapp ’18
Ann Ödling, Arne Alstergren, Kenneth Olofsson och Magnus Segerbrant.
Plats: Restaurang Varvsberget
Tid: 18.30
Arrangör: Restaurang Varvsberget

Helldorado
Coverbandet Helldorado från Umeå, även lokala förband.
Plats: Brux
Tid: 21.00-01.00
Arrangör: Sensus.

SÖNDAG 11 november
Psykeveckan 2018
Temagudstjänst: ”Vikten av relationer”. Musik, avslutning i församlingshemmet.
Plats: Örnsköldsviks kyrka och församlingshem
Tid: 11.00-13.00
Arrangör: Region Västernorrland, Örnsköldsviks kommun, RSMH, Arbetsförmedlingen, Attention, Svenska kyrkan

Mannen som blev ensam
Friteaterns föreställning som bygger på Fritiof Nilsson Piratens novell.
Plats: Valhalla, Drömme
Tid: 16.00-19.30
Arrangör: Drömme IOGT-NTO, NBV

Orgelkonsert
Johannes Skoog spelar musik av Debussy, Dupré, Alain, Duruflé.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 18.00
Arrangör: Sensus, Vox Humana, Sv. kyrkan.

Visafton med Taube
Taube-tema med Drängkammarmusikanterna. Allsång.
Plats: Arnäs hembygdsgård
Tid: 18.00
Arrangör: Arnäs Hembygdsförening.
 

Dela med dig av denna artikel på: