Du är här

2018-09-20 - Evenemang

Det händer i Ö-vik 20-23 september

Här kan du ta del av det mesta som händer i Ö-vik torsdag till söndag och även lägga in egna tips i vår på-gång-kalender.

Här kan du lägga in något evenemang som du vill ha i vår kalender

Torsdag 20 september
Kulturarv att ärva
Utställning om kultur-miljöer, byggnadsvård och materiellt kulturarv.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: Tisdag 11.00-20.00, onsdag-lördag 11.00-16.00. Utställningen visas till januari 2019.
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Vad jobbar du me ra’?
Fotografier från förra seklet tagna av bl.a. Werner Wångström, Karl-Otto Strandberg och Thure Schelin.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: Tisdag 11.00-20.00, onsdag-lördag 11.00-16.00. Utställningen visas till 22 september.
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Konst för barn
Utställning med några av Sveriges främsta barnboksillustratörer.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: Tisdag 11.00-20.00, onsdag-lördag 11.00-16.00. Utställningen visas till 27 september.
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Imagine
Utställning av Suzan Nem som blandar intryck från Syrien och Sverige.
Plats: Medborgarskolan
Tid: Vardagar 11.00-16.00. Utställningen visas till 27 september.
Arrangör: Medborgarskolan

Öster om Eden
Utställning av John Rasimus.
Plats: Galleri Lokomotiv
Tid: Måndag-fredag 11.00-15.00, lördag 11.00-14.00. Utställningen visas till 29 september.
Arrangör: ÖKKV

Bojan Sjölund
Utställning med oljemåleri.
Plats: Ödbergska Gården
Tid: 12.00-15.00. Utställningen visas till 29 september.
Arrangör: Johan Ödbergsällskapet

Föreläsning
Per Brandström om det mänskliga mötet bortom kulturella skillnader och religiös mångfald.
Plats: Pingstkyrkan
Tid: 13.00
Arrangör: Örnsköldsviks Senioruniversitet

Allidrott
Prova på kanot.
Plats: Friluftscentralen Själevad
Tid: 18.00-20.00
Arrangör: SISU Västernorrland

Downhillåkning
Sista gången i höst går liften till backarna på Varvsberget. Åkning sker på egen risk.  
Plats: Varvsberget Paradiskullen
Tid: 18.00-20.00
Arrangör: CK Örnen

Dan Andersson vid brasans sken
Andreas Nilsson, sång och gitarr, och Sven Edsfors, tramporgel.  
Plats: Gideå Hembygdsgård
Tid: 18.30
Arrangör: Andreas Nilsson, Sven Edsfors

Höstpremiär Filmstudion
Dubbelt Oscarsbelönade ”Three billboards outside Ebbing, Missouri”.  
Plats: Folkan Teater
Tid: 19.00
Arrangör: Örnsköldsviks Filmstudio

Fredag 21 september
Gör eget papper
Workshop med handpappersmakare Sanny Holm. Historik och grunder samt tillverkning av papper.Anmälan till kursen görs på 0660-886 00
Plats: Örnsköldsviks museum & konsthall
Tid: 12.30-16.30, lördag 08.00-12.00
Arrangör: Örn-sköldsviks museum och konsthall

Feelgood Festival
En helg fylld med hälsa, inspiration, energi och avslappning. Tid att bara vara och njuta av naturen.
Plats: Docksta Bygdegård/Skuleskogen
Tid: 15.00-21.00, lördag 05.00-21.00, söndag 08.00-13.30
Arrangör: Höga Kusten Yoga

Biopremiär
Alpha. Äventyrsdrama med Kodi Smit-McPhee, Jóhannes Haukur Jóhannesson
Plats: Palladium
Tid: 18.15 och 20.45
Arrangör: Svenska Bio

Biopremiär
Searching. Dramathriller med John Cho, Debra Messing, Joseph Lee
Plats: Palladium
Tid: 18.15 och 20.45
Arrangör: Svenska Bio

Quilty och Nota Bene
Folkmusikbandet Quilty möter kören Nota Bene i irländsk folkmusik.
Plats: Folkan Teater
Tid: 19.00
Arrangör: Örnsköldsviks Folkmusikförening/Nota Bene

Lördag 22 september
Höga Kusten-hoppet
Lokal/regional ponny-hopptävling med DM.
Plats: Örnsköldsviksortens ryttarklubb
Tid: 09.00-17.00
Arrangör: ÖOR

Bytesmarknad
Fynda till barnen, kläder, skor, babytillbehör, lek och sport som passar årstiden.
Plats: Församlingsgården i Bjästa
Tid: 10.00-14.00
Arrangör: Bytesmarknad Nätra/Sidensjö/Köpmanholmen

Prova på konståkning
Prova på, skridsko/ konståkningsskolan.
Plats: Skyttis Ishall
Tid: 10.10-11.00
Arrangör: Örnsköldsviks Kons-tåkningsklubb

Dimma-Usva-Fog
Utställning med Carita Nissinen från Vantaa, Finland.
Plats: Galleri Lokomotiv
Tid: Vernissage 11.00-14.00. Utställningen visas till 28 september.
Arrangör: ÖKKV

Handpappersmakare
Föreläsning med Sanny Holm.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: 13.00-14.00
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Biopremiär
Ensamma i rymden. Sci-Fi från 7 år.
Plats: Palladium
Tid: 13.00 och 15.15
Arrangör: Svenska Bio

Fotboll  
Div I Damer: Domsjö IF-Själevads IK.
Plats: Domsjö IP
Tid: 14.00
Arrangör: Domsjö IF

Fotboll  
Div II herrar: Friska Viljor FC-Piteå IF.
Plats: Skyttis IP
Tid: 14.00
Arrangör: Friska Viljor

Fotboll  
Div II herrar: Gottne IF-Ytterhogdals IK.
Plats: Haraldsängen Gottne
Tid: 15.00
Arrangör: Gottne IF

Fotboll  
Div III Herrar: Arnäs IF-Anundsjö IF.
Plats: Humanresurs Arena
Tid: 16.00
Arrangör: Arnäs IF

Ishockey
Hockeyettan: Örnsköldsvik Hockey-Asplöven HC.
Plats: Skyttis Ishall
Tid: 16.00
Arrangör: Örnsköldsvik Hockey

Söndag 23 september
Höga Kusten-hoppet
Lokal/regional ponny-hopptävling med DM.
Plats: Örnsköldsviksortens ryttarklubb
Tid: 09.00-17.00
Arrangör: ÖOR

Äpplets dag
Höstmarknad, äppelmustning, info om trädbeskärning, loppis-rea, utställningar, barnaktiviteter med mera.
Plats: Nätra Hembygdsgård
Tid: 12.00-15.00
Arrangör: Nätra Hembygdsförening

Ishockey
SDHL: Modo Hockey-SDE.
Plats: Fjällräven Center
Tid: 12.00
Arrangör: Modo Hockey

Hur ska Ö-viks central-ort utvecklas?
Öppet samrådsmöte och informationsträff för att öka allmänhetens delaktighet och engagemang kring plan för centralortens utveckling.
Plats: Stadshuset Kronan, Järnvägsgatan 6
Tid: 13.00-15.00
Arrangör: Örnsköldsviks kommun

Våga prata mage-loppet
Välgörenhetslopp för att samla in pengar till forskningen om mag-och tarmsjukdomar.
Plats: Strandparken
Tid: 14.00
Arrangör: Mag-och tarmföreningen Västernorrland

Fotboll  
U17: Friska Viljor FC-IFK Östersund.
Plats: Skyttis IP
Tid: 15.00
Arrangör: Friska Viljor FC

3D-bio i Gideå  
Superhjältarna 2.
Plats: Gideågården
Tid: 15.00
Arrangör: Gideå Bygdegårdsförening

Ishockey
Hockeyettan: Örnsköldsvik Hockey-Kiruna IF.
Plats: Skyttishallen  
Tid: 16.00  
Arrangör: Örnsköldsvik Hockey

Ishockey
Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Almtuna.
Plats: Fjällräven Center
Tid: 17.30
Arrangör: Modo Hockey

Söndagsdans
Dans till Mickes.
Plats: Isladan Bjästa
Tid: 18.00-21.30
Arrangör: Nätragillet

Orgelkonsert
Gregory Terekhov spelar bland annat Bolero av Ravel.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 18.00
Arrangör: Vox Humana och Svenska kyrkan

Bio i Gideå  
Mission: Impossible – Fallout.
Plats: Gideågården
Tid: 18.30
Arrangör: Gideå Bygdegårdsförening

Dela med dig av denna artikel på: