Du är här

2018-10-11 - Evenemang

Det händer i Ö-vik 11-14 oktober

Här kan du ta del av det mesta som händer i Ö-vik torsdag till söndag och även lägga in egna tips i vår på-gång-kalender.

Här kan du lägga in något evenemang som du vill ha i vår kalender

TORSDAG 11 oktober
Kulturarv att ärva
Utställning om kulturmiljöer, byggnadsvård och materiellt kulturarv.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: Tisdag 11.00-20.00, onsdag-lördag 11.00-16.00. Utställningen visas till januari 2019.
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Drivvedskonst
Utställning av Katarina Lindahl Gray som ger drivved nytt liv.
Plats: Medborgarskolan
Tid: Vardagar 11.00-16.00. Utställningen visas till 25 oktober.
Arrangör: Med-borgarskolan

Edith Hammar 1:2
Utställning med Edith Hammar, teckningar.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: Tisdag 11.00-20.00, onsdag-lördag 11.00-16.00. Utställningen visas till 24 november.
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Turbulens
Utställning av Linus Krantz, kopparetsningar.
Plats: Galleri Lokomotiv
Tid: Måndag-fredag 11.00-15.00, lördag 11.00-14.00. Utställningen visas till 27 oktober.
Arrangör: ÖKKV

Skördeauktion
Sylt, saft, honung, inläggningar m.m.  
Plats: Bruns-nylands bönhus
Tid: 18.30-21.00
Arrangör: Svenska kyrkan

Filmstudion
BAFTA Award-vinnande ”I am not a witch”.  
Plats: Folkan Teater
Tid: 19.00
Arrangör: Örnsköldsviks Filmstudio

Kjell Höglund-tolkningar
Ellen Sundberg och Northern Indians tolkar Kjell Höglund.
Plats: Röda Kvarn, Bredbyn
Tid: 19.00
Arrangör: Röda Kvarn

FREDAG 12 oktober
Sagostund
Ålder 3-6 år. Drop in, ingen anmälan behövs.  
Plats: Arken-biblioteket
Tid: 10.00
Arrangör: Arkenbiblioteket

Biopremiär
First Man. Dramabiografi om Neil Armstrong, med Ryan Gosling.
Plats: Palladium
Tid: 17.45, 20.30
Arrangör: Svenska Bio

Biopremiär
Christoffer Robin & Nalle Puh. Även-tyrskomedi med Ewan McGregor och Hayley Atwell.
Plats: Palladium
Tid: 18.00, lör-sön även 13.00, 15.30
Arrangör: Svenska Bio

Skördeauktion
Försäljning och servering.  
Plats: Skorpeds församlingshem
Tid: 18.00
Arrangör: Svenska kyrkan Skorpeds församling

Orgelspelen
Organist Gabriella Sjöström.  
Plats: Själevads kyrka
Tid: 18.00
Arrangör: Vox Humana och Svenska kyrkan

Vardagsrummet Live
Andreas Nilsson inleder, därefter jam där alla är välkomna.  
Plats: Vardagsrummet, Lasarettsg. 9C
Tid: 18.30
Arrangör: Vardagsrummet i Örnsköldsvik

Bottennapp ’18
Ann Ödling, Arne Alstergren, Kenneth
Olofsson och Magnus Segerbrant underhåller.
Plats: Restaurang Varvsberget
Tid: 18.30
Arrangör: Restaurang Varvsberget

Ishockey
Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Västervik.
Plats: Fjällräven Center
Tid: 19.00
Arrangör: Modo Hockey

Stockholm Jazz Trio
Daniel Tilling, Jan Adefelt och Jesper Kviberg.
Plats: Blueskällarn Brux
Tid: 20.00
Arrangör: Perdido Jazz & Blues

LÖRDAG 13 oktober
Trav
Breddlördag V5.
Plats: Solänget
Tid: 11.00
Arrangör: Solängets Travsällskap

Poesihörnan
Lokala poeter läser egna och kända lyrikers dikter.
Plats: Arkenbiblioteket
Tid: 12.00
Arrangör: Poesi-hörnan

Skördefest
Försäljning och servering.
Plats: Bredbyns Församlingsgård
Tid: 12.00-14.00
Arrangör: Svenska kyrkan

Innebandy
Div II herrar: Gull-änget/Kroksta IBS-Vindelns IF.
Plats: Skyttis Arena
Tid: 12.00
Arrangör: Gull-änget-Kroksta IBS

Lördagsstund
Tufse och Trollsländan, med Teater Sagospin. Från 3 år.
Plats: Arken-biblioteket
Tid: 12.00
Arrangör: Arkenbiblioteket

Kulturlab
Teckna med svart, inspiration är Edith Hammars utställning. Material och hand-ledare på plats.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: 13.00-15.00
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Fotboll  
Div II herrar: Friska Viljor-Täfteå IK.
Plats: Skyttis IP
Tid: 13.00
Arrangör: Friska Viljor FC

Fotboll  
Div II herrar: Gottne IF-Härnösands FF.
Plats: Haraldsängen Gottne
Tid: 14.00
Arrangör: Gottne IF

Den kultur som vi fått ärva
Karin Wiklund och Klara Genlund berättar om sin bok ”En ordnad reträtt om slöjd, återbruk och textil konst”.
Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Tid: 14.00
Arrangör: Örnsköldsviks museum och konsthall

Ishockey
Hockeyettan: Örnsköldsvik HF-Östersunds IK.
Plats: Skyttishallen
Tid: 16.00
Arrangör: Örnsköldsvik Hockey

Ishockey
SDHL: Modo Hockey-AIK.
Plats: Fjällräven Center
Tid: 17.00
Arrangör: Modo Hockey

Övik Big Band
Övik Big Band möter Våran kör.
Plats: Nätra kyrka
Tid: 17.00
Arrangör: Svenska kyrkan

Orgelspelen
Organist Håkan Dahlén och slagverkaren Gunilla Lindquist.  
Plats: Själevads kyrka
Tid: 18.00
Arrangör: Vox Humana och Svenska kyrkan

Bottennapp ’18
Ann Ödling, Arne Alstergren, Kenneth Olofsson och Magnus Segerbrant underhåller.
Plats: Restaurang Varvsberget
Tid: 18.30
Arrangör: Restaurang Varvsberget

Dans
Black Jack.
Plats: Olympia Bredbyn
Tid: 21.00-01.00
Arrangör: Anundsjö IF

SÖNDAG 14 oktober
Skördeauktion
Skördeauktion efter gudstjänsten. Hoppborg & ansiktsmålning.
Plats: Domsjö kyrka
Tid: 11.00
Arrangör: Svenska kyrkan

Solbergs kyrka 100 år
Jubileumsmässa, Solbergs kyrkokör firar 25 år. Information om kyrkans historik.
Plats: Solbergs kyrka
Tid: 11.00
Arrangör: Svenska kyrkan

Ishockey
Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Västerås.
Plats: Fjällräven Center
Tid: 15.00
Arrangör: Modo Hockey

Höstkonsert
Musiksällskapets orkester.
Plats: Pingstkyrkan
Tid: 17.00
Arrangör: Örnsköldsviks Musik-sällskap

Orgelspelen
Orgelprofessor Hans-Ola Ericsson.  
Plats: Själevads kyrka
Tid: 18.00
Arrangör: Vox Humana och Svenska kyrkan

Ishockey
SDHL: Modo Hockey-Göteborg.
Plats: Fjällräven Center
Tid: 18.30
Arrangör: Modo Hockey

Ursäkta, räknas mitt piano som handbagage?
Magnus Mårtensson, konsertpianist och komiker.
Plats: Folkan Teater
Tid: 18.00
Arrangör: Örnsköldsviks Riksteaterförening.

 

Dela med dig av denna artikel på: