Du är här

2018-07-08 - Evenemang

På gång i Ö-vik sommaren 2018

Här kan du ta del av alla möjliga aktiviteter och arrangemang som går av stapeln i Örnsköldsvik. Du kan även lägga in egna tips i vår på-gång-kalender.

Här kan du lägga in något evenemang som du vill ha i vår kalender

Måndagar

Vad lever vid stranden?
Upptäck livet i havet med hjälp av vattenkikare och håvar. Vad kan man hitta i den grunda havsviken?
Plats: Bönhamn
Tid: 11.00-14.00

Tisdagar

Växter och djur i Skuleskogen
Lättsam vandring för hela familjen. Fika vid vindskyddet i Kälaviken.
Plats: Skuleskogens nationalpark entré syd
Tid: 11.00-13.00

Standsvandring i Majs fotspår
Bygger på Kristina Sandbergs trilogi om hemmafrun Maj från Örnsköldsvik.
Plats: Start First Hotel Statt, slut Örnsköldsviks museum
Tid: 13.00-13.45 i juli

Bilbingo i Domsjö
Plats: Domsjö IP
Tid: 18.45

Onsdagar

Landhöjningsguide på Skulebergets topp
Guidad vandring runt bergets topp i landhöjningens spår.
Plats: Toppstugan Skuleberget
Tid: 11.00-11.40

Stadsvandring i centrum
Plats: Start Arkentrappan, slut Museiparken
Tid: 15.00-16.30 till 1/8, 25/7 även 18.00

Bilbingo i Moliden
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.45

Söndagar

Lupptäcksfärder
Med luppar till hjälp synas allt smått som finns i naturen. Riktas främst mot barn från 4 år.
Plats: Naturum, Skuleberget
Tid: 11.00

Bilbingo i Billsta
Plats: Billsta IP
Tid: 16.45

Alla dagar

Skattjakt med Örnie
Gratis skattjakt fram till 20/8. Följ Örnies väg genom parken, hämta din karta på Arkenbiblioteket, Örnsköldsviks Museum & Konsthall, eller Hemköp på Stora Torget.
Plats: Örnparken och Museiparken
Tid: När du vill

Naturen runt Naturum
Guidade turer kring Skuleberget för att se vad som är på gång i naturen.
Plats: Naturum, Skuleberget
Tid: 11.00-11.45, måndag-lördag

Genesmons arkeologiska museum
Guidade visningar. Upplev järnåldern, utgrävningsplats och byggnadskonstruktioner.
Plats: Genesmons arkeologiska museum
Tid: 11.00, 13.00, 15.00 t.o.m. 31/7

4/7

Musikcafé med bagageloppis
Musik med Andreas Nilsson.
Plats: Sommarhemmet Domsjö
Tid: Loppis 17.00, caféet öppnar 18.00, musik 19.00

Veteranbilsträff med bagageloppis
Besök av Norrlands Motorhistoriker.
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 18.00-21.00

Psalmer och svenska visor
Elin Ström, sång, Frida Gyll, piano.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 19.00

Musik på Kapellbacken
Flöjt, dragspel och sång med Marie Forsberg och Kent Ingelsson.
Plats: Fällsviks kapell, Nordingrå
Tid: 19.00

5/7

Sommarvågen
Stina Joza, Jens Nilsson, allsång, lotteri, godisregn.
Plats: Stora Torget, centrum
Tid: 18.30

6/7

Nätra Marknad
Massor av knallar på klassisk marknad.
Plats: Kornsjöstrand
Tid: 11.00-17.00

Ge oss musik – och två mariekex
Bo R Holmbergs sommarspel.
Plats: Nätra hembygdsgård, Bjästa
Tid: 18.00

Rockpub med Hans Kasslers
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 18.00-01.00

Dans till Streaplers
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00-01.00

7/7

Kvarnfest i Lockstatorp
Underhållning av Skogsfalke.
Plats: Lockstatorpskvarnen, Björna
Tid: 11.00-15.00

Fotbollens dag och Fäbolunken
Fäbolunken motionslopp, Minilunken, bakluckeloppis.
Plats: Myckelgensjö
Tid: 11.00-17.00

Nätra Marknad
Massor av knallar på klassisk marknad.
Plats: Kornsjöstrand
Tid: 11.00-17.00

Kamsfest i Skalmsjö
Sommarkyrkan spelar.
Plats: Skalmsjö
Tid: 12.00-17.00

Sagavägen Cruising
Bilträff med rock’n’roll.
Plats: Molidens folkpark
Tid: 14.00-01.00

Ge oss musik – och två mariekex
Bo R Holmbergs sommarspel.
Plats: Nätra hembygdsgård, Bjästa
Tid: 18.00

Sommarkväll i Bönhamn
Medeltidsensemblen Scaramella.
Plats: Bönhamns kapell, Nordingrå
Tid: 18.00

Sjunde i Sjunde – Electric Banana Band
Sommarens stora gratiskonsert.
Plats: Strandparken
Tid: 19.00

LiveStage
Countrybandet HALM.
Plats: O’Learys
Tid: 22.00-02.00

8/7

Byggnadsvårdsdag
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 11.00-16.00

Nätra Marknad
Massor av knallar på klassisk marknad.
Plats: Kornsjöstrand
Tid: 11.00-17.00

Elin Kristoffersson, dans
Dansare i tyst solo, i samband med konstutställning.
Plats: PerOsgården, Östergensjö
Tid: 13.00

Ge oss musik – och två mariekex
Bo R Holmbergs sommarspel.
Plats: Nätra hembygdsgård, Bjästa
Tid: 18.00

Sommarmusik
Mormors.
Plats: Gammskola Björnabyn
Tid: 18.00

Musik i sommarkväll
Marie Hörnell och Glenn Sundkvist.
Plats: Nordingrå kyrka
Tid: 19.00

Sommarmusik
Carolina och Thomas Sondell.
Plats: Domsjö kyrka
Tid: 20.00

9/7

En flott tur på Moälven
Plats: Friluftscentralen Själevad
Tid: 18.00-19.00

Höga Kusten Opera
Galakväll.
Plats: Nordingrå kyrka
Tid: 19.00-21.00

11/7

Familjedag med bagaleluckeloppis
För stora och små. Djur, tävlingar, chokladhjul, fiskdamm, ansiktsmålning, ”fårbingo” m.m.
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 15.00-18.00

Musikcafé med bagageloppis
Musik med Marie & Jim.
Plats: Sommarhemmet Domsjö
Tid: Loppis 17.00, caféet öppnar 18.00, musik 19.00

Veteranbilscafé
Med Norrlands Motorhistoriker.
Plats: Sidensjö Hembygdsgård Grindnäset
Tid: 18.00-21.00

Film ”Aldas värld”
Plats: PerOrsgården, Östergensjö
Tid: 18.00

Opera på dragspel
Höga kusten opera och David Wahlén.
Plats: Mannaminne Nordingrå
Tid: 18.00

Musik i sommarkväll
Jazz och visor med Norrlandsfarm.
Plats: Skeppsmaln
Tid: 18.00

Musik i sommarkväll
Duo Kammarklang.
Plats: Nätra kyrka
Tid: 19.00

Sommarjazz med Claes Janson
Claes Janson, Fredrik Lindborg och Jonas Öberg Trio
Plats: Logkyrkan Dekarsön
Tid: 18.00

Fricky
Sommaronsdag med hiphop från Umeå.
Plats: O’Learys
Tid: 22.00-02.00

12/7

Ulvöregattan
Kvarkens största regatta, tre dagars kappsegling i hjärtat av Höga Kusten.
Plats: Ulvön
Tid: 12-14 juli

Sommarvågen
Bottennapp, allsång, lotteri, godisregn.
Plats: Stora Torget, centrum
Tid: 18.30

13/7

Skulefestivalen
Sven-Ingvars, Scramblers, Kung Bore & Slabang, Lars Ekengren Band.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 17.00

Quizkväll
Frågesport och musik.
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 18.00-23.00

Musik på verandan
Jonathan Wåhlstedt och Emma Viström.
Plats: Solbacken Dekarsön
Tid: 19.00

Höga Kusten Opera
Dido och Aeneas, enaktsopera av Henry Purcell.
Plats: Nordingrå kyrka
Tid: 19.00-20.00

Dans till Matz Bladhs
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00-01.00

14/7

Lanthandelns dag
Plats: Myckelgensjö
Tid: 10.00-13.00

Bruksgodset Tri-Challenge
Ett spännande och idrottsligt äventyr som passar såväl elit- som vardagsmotionären.
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 14.00

Skulefestivalen
Petter, Tomas Andersson Wij, Anna Bergendahl, Stina Joza, Elsa Fahlén, Nadja Evelina
Engmans Kapell, Mårtens Hjältar.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 14.00

Musik i sommarkväll
Boxens Bästa Bitar, 50- och 60-talsnostalgi.
Plats: Grundsunda kyrka
Tid: 18.00

Musik i sommarkväll
Familjen Eriksson.
Plats: Gideå kyrka
Tid: 18.00

15/7

Öppen trädgård
Plats: Bergströms Trädgård på Strömsön 117, Arnäsvall
Tid: 12.00-18.00

Hönsbytardag och hembygdsfest
Marknad med smådjur, ägg, saft och sylt m.m. Hembygdsfest med folklekar och olika aktiviteter.
Plats: Nätra hembygdsgård Bjästa
Tid: 12.00-16.00

Final fotbolls-VM
Finalmatchen och trubadur.
Plats: O’Learys sommartält
Tid: 17.00

Dans till Sandins
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.00-21.30

Sommarmusik
Anton Persson och Sara Sjöberg.
Plats: Gammskola Björnabyn
Tid: 18.00

Höga Kusten Opera
Dido och Aeneas, enaktsopera av Henry Purcell.
Plats: Nordingrå kyrka
Tid: 19.00-20.00

18/7

Barnkalas
Minifika, såpbubblor, ansiktsmålning, degahörna, hopphagar, photospot a’la Astrid Lindgren, hälsa på getter, kycklingar och kaniner, massor av skoj.
Plats: Bruksgodset Banafjöäl
Tid: 12.00-15.00

Musikcafé med bagageloppis
Musik med ÖrnsköldsVisSällskap.
Plats: Sommarhemmet Domsjö
Tid: Loppis 17.00, caféet öppnar 18.00, musik 19.00

Film ”Aldas värld”
Plats: PerOrsgården, Östergensjö
Tid: 18.00

Tradjazzkväll
Lena Stompers.
Plats: Fällsviks kapell, Nordingrå
Tid: 19.00

Top Cats
Sommaronsdag med Top Cats.
Plats: O’Learys
Tid: 22.00-02.00

19/7

Sommarvågen
Glädjeteatern, Jacob Westerlund, lotteri, godisregn.
Plats: Stora Torget, centrum
Tid: 18.30

Dans till Expanders
Plats: Molidens folkpark
Tid: 20.00-24.00

20/7

Örnsköldsvik Sommarexpo
Handelstorg under O-Ringen.
Plats: Vid Fjällräven Center
Tid: 12.00-21.00 20-28/7

New Orleansfestivalen
Plura, Bottleneck John, Tom Eddeys Stepp- och Swingorkester, Lars Ekengren Band, Ellen Sundberg Band, Spicy Advice, Lena Stompers, Barfota Jazzmen, The Ol’Rugs, Mr Blazer.
Plats: Mannaminne, Häggvik Nordingrå
Tid: 17.00-01.00

Trav V5
Plats: Solängets Travbana
Tid: 18.20

Musik på verandan
Annelie Vigren med vänner.
Plats: Solbacken Dekarsön
Tid: 19.00

John Henry
Old-fashioned Country Music, Western Swing och Honky Tonk.
Plats: Röda Kvarn i Bredbyn
Tid: 19.00

Paul Ray
Plats: O’Learys
Tid: 22.00-02.00

21/7

O-Ringen
Världens största orienteringsäventyr.
Plats: Runt omkring Örnsköldsvik
Tid: 21-28/7

Kulturvecka i Nätra
Sång, musik, dans, konst, foto och litteratur i Nätra hembygdsgård, Café Svea och Köpmanholmens Bruksmuseum.
Plats: Köpmanholmen
Tid: 12.00-21.00 21-28/7

Brynge kulturområde
Guidade visningar av kulturområdet. Vandra i vacker kulturmiljö med bland annat lärftmangel och sågverk från 1700-talet.
Plats: Brynge, Sidensjö
Tid: 14.00 21-22 samt 28-29/7

New Orleansfestivalen
Amanda Ginsburg, Lousiana Avenue, Tom Eddeys Stepp- och Swingorkester, Larsa Band, Vurro, Spicy Advice, Lena Stompers, Barfota Jazzmen, Mr Blazer, Ida & Julia, Roberta’s, John Henry, Art Nok.
Plats: Mannaminne, Häggvik Nordingrå
Tid: 17.00-01.00

Musik i sommarkväll
Irina och Pelle Sundström.
Plats: Grundsunda kyrka
Tid: 18.00

22/7

Bagheeras orienteringsskola
O-Ringens orienteringsskola för alla över 9 år.
Plats: Arena Domsjö
Tid: 09.00-16.00

Musik i sommarkväll
Tres Voc goes classic.
Plats: Gideå kyrka
Tid: 18.00

Dans till Ola & Jag
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.00-21.30

Sommarmusik
Maja Edlund, Martin Karlsson, Katarina Wallrud.
Plats: Gammskola Björnabyn
Tid: 18.00

Musik i sommarkväll
Ensemble TRE.
Plats: Nordingrå kyrka
Tid: 19.00

Musik i sommarkväll
Kenneth Nordwalls Swinggrupp med Maria Bervelius. Gästsolist Peter Nordwall, saxofon. Tema Hoagy Carmichael.
Plats: Domsjö kyrka
Tid: 20.00

23/7

Bagheeras orienteringsskola
O-Ringens orienteringsskola för alla över 9 år.
Plats: Arena Domsjö
Tid: 09.00-16.00

Elvis in memory
Henrik Åberg, Ronnie Sahlén, Holmsten Trio, Klas Norberg och Eilert Pilarm.
Plats: Nätra Hembygdsgård, Bjästa
Tid: 19.00-22.00

24/7

O-Ringengolfen
Singel slaggolf.
Plats: Veckefjärdens GC
Tid: 08.00

Åviken Fly Camp
Invigning med flyguppvisning, fallskärmshoppning, sightseeingturer och High Coast Jazz Orchestra.
Plats: Åviken Fly Camp
Tid: 13.00

Mellan Mozart och Duvemåla
Jonathan Wåhlstedt, sång, Per Olsson, piano.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 19.00

Sommarkväll i Bönhamn
Lena Bagge Lindström.
Plats: Bönhamns kapell, Nordingrå
Tid: 19.00

25/7

Bagheeras orienteringsskola
O-Ringens orienteringsskola för alla över 9 år.
Plats: Arena Backsjö
Tid: 09.00-16.00

Film ”Aldas värld”
Plats: PerOrsgården, Östergensjö
Tid: 18.00

Musik i sommarkväll
Per Olsson, piano.
Plats: Nätra kyrka
Tid: 19.00

Trivselkväll i Fällsvik
Dikt och musik med Anders Ölund och Johnny Vallin.
Plats: Fällsviks kapell, Nordingrå
Tid: 19.00

Alibrorsh
Alibrorsh från Medina och DJ Brinkenstjärna.
Plats: O’Learys
Tid: 22.00-02.00

26/7

Bagheeras orienteringsskola
O-Ringens orienteringsskola för alla över 9 år.
Plats: Arena Backsjö
Tid: 09.00-16.00

Sommarvågen
Countrybandet Halm, allsång, lotteri, godisregn.
Plats: Stora Torget, centrum
Tid: 18.30

Trivselkväll i Nordingrå
Emanuel Bagge och Andreas Lindström.
Plats: Nordingrå hembygdsgård
Tid: 19.30

Dans till Bob Stevens
Plats: Molidens folkpark
Tid: 20.00-24.00

27/7

Bagheeras orienteringsskola
O-Ringens orienteringsskola för alla över 9 år.
Plats: Arena Skyttis
Tid: 09.00-16.00

Musikquiz live
Musikquiz med Alex och Peter.
Plats: Bruksgodset 872, Banafjäl
Tid: 18.00-24.00

Rockparty i Bredbyn
Kalasfolket, Unkool Hillbillies, Säfsten & Vänner hyllar Totta Näslund och Bredbyns Rockorkester spelar egna låtar inspirerade av livet på landsbygden.
Plats: Röda Kvarn i Bredbyn
Tid: 18.00-24.00

Musik på verandan
Lina Sundqvist
Plats: Solbacken Dekarsön
Tid: 19.00

Trio me’ Bumba och Carl Erik Thörn
Trio me´ Bumba, svensktoppslegenden Carl Erik Thörn och Kalle Åmark från Rockfolket.
Plats: Byvattnets bygdegård, Skorped
Tid: 19.00

Dans till Black Jack
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00-01.00

28/7

Dans- och Spelstämma
Mittfolk, Rena Rama, barnteater, sångkurs med Ulrika Bodén, låtkurs med Anders, Håkan & Urban, logdans.
Plats: Anundsjö hembygdsgård, Bredbyn
Tid: 11.00 till sena natten

Björnsjö marknad
Landsbygdsmarknad med traditioner.
Plats: Björnsjö
Tid: 11-00-16.00

Brynge kulturområde
Guidade visningar av kulturområdet. Vandra i vacker kulturmiljö med bland annat lärftmangel och sågverk från 1700-talet.
Plats: Brynge, Sidensjö
Tid: 14.00 28-29/7

Musik i sommarkväll
Kenneth Nordwalls Swinggrupp med Tina Almqvist-Hilli.
Plats: Salusands havsbad
Tid: 18.00

Lars Winnerbäck
Lars Winnerbäck med band.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 19.00

29/7

Björnsjö marknad
Landsbygdsmarknad med traditioner.
Plats: Björnsjö
Tid: 11-00-16.00

Familjedag med sommarlovscirkus
Avslutning och uppvisning av sommarlovscirkus.
Plats: Nätra hembygdsgård Bjästa
Tid: 12.00-16.00

Musik i sommarkväll
Bengan Janson med familj.
Plats: Nordingrå kyrka
Tid: 19.00

30/7

Trav
Kvällstrav med V64
Plats: Solängets travbana
Tid: 18.15

1/8

Nostalgikväll 60-tal
Veteranbilar och musikshow med Per-Åke Stockberg, Klas Norberg, Ann-Cathrine Wiklander, Tommy Thelin.
Plats: Nätra hembygdsgård Bjästa
Tid: 18.00-21.00

En doft från kontinenten
Sara Gabrielsson och Marie Hörnell.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 19.00

3/8

Quizkväll
Frågesport och musik.
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 18.00-23.00

Dans till Fernandoz
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00-01.00

4/8

Kubbyran
Traditionella Kubbyran i Sidensjö.
Plats: Sidensjö IP
Tid: 10.00

Trialtävling
Norrlandscupen.
Plats: Movattnet
Tid: 11.00

Gokarttävling
Norrlandscupen i gokart.
Plats: Varggropens Kart Racing Club
Tid: 12.00

Fotboll
Div II herrar: Gottne IF-Gällivare Malmberget.
Plats: Haraldsängen Gottne
Tid: 13.00

Fotboll
Div II herrar: Friska Viljor-IFK Luleå.
Plats: Skyttis IP
Tid: 14.00

Musik i sommarkväll
Kerstin och Christer Wikman med vänner.
Plats: Ulvö kyrka
Tid: 18.00

Stiftelsen
Robert Pettersson och hans band Stiftelsen.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 19.00

Jireel
Sommaravslutning på O’Learys.
Plats: O’Learys
Tid: 22.00-02.00

5/8

Trialtävling
Norrlandscupen.
Plats: Movattnet
Tid: 10.00

Pickekakefest
Sång av Gråsparvarna.
Plats: EFS Önskan
Tid: 12.00

Gospel med Cilla Hector
Gospelkonsert till stöd för Hoppets Stjärnas kamp att hjälpa utsatta flickor i Filippinerna.
Plats: Nätra hembygdsgård
Tid: 16.00

Dans till Jive
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.00-22.00

Sommarmusik
På sångens vingar.
Plats: Björna kyrka
Tid: 18.00

Sommarmusik
Annelie Vigren Band.
Plats: Domsjö kyrka
Tid: 20.00

10/8

Musik på verandan
Simon Byhamre.
Plats: Solbacken Dekarsön
Tid: 19.00

Dans till Jive
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00-01.00

11/8

Mopedrallyt Blåröken
Plats: Friluftscentralen Själevad
Tid: Samling 10.00, start 11.00

Orgelkonsert
Avslutningskonsert med orgelelever från lägret på Mellansels folkhögskola.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 11.00

Fotboll
Div II herrar: Gottne IF-Hudiksvalls FF.
Plats: Haraldsängen Gottne
Tid: 14.00

Musik i sommarkväll
Tommy Jonsson, orgel.
Plats: Nätra kyrka
Tid: 18.00

G.E.S.
Glenmark, Eriksson, Strömstedt med Eric Gadd.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 18.30

Sensommarfesten
Plats: Inre hamnen, Allstar
Tid: 20.00

12/8

Jaktmässa
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 11.00-16.00

Fotboll
Div II damer: Själevads IK 2-Hörnsjö IF.
Plats: Själevads IP
Tid: 15.00

G.E.S.
Glenmark, Eriksson, Strömstedt med Eric Gadd.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 17.30

Dans till Mickes
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.00-21.30

Musik i sommarkväll
Gideå blås.
Plats: Trehörningsjö kyrka
Tid: 18.00

Sensommarfesten
Plats: Inre hamnen, Allstar
Tid: 20.00

15/8

Stadsrally
Med Norrlands Motorhistoriker.
Plats: Start Friluftscentralen Själevad
Tid: 18.00

Operakonsert
Die Walküre av Richard Wagner.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 19.00

16/8

Musik i sommarkväll
Lukas Johansson, Lina Sundqvist.
Plats: Gullängets kyrka
Tid: 18.00

17/8

Surströmmingsfest
Plats: Stora Torget, centrum
Tid: 11.00-14.00

Squaredance
High Coast Festival.
Plats: Folkets Hus Gnistan
Tid: 17-19/8

Musik på verandan
Tehlia.
Plats: Solbacken Dekarsön
Tid: 19.00

Dans till Jannez
Plats: Kustladan
Tid: 21.00-01.11

18/8

Naturens Dag
Prova-på-aktiviteter, underhållning, tipsrunda, tävlingar, servering med mera.
Plats: Runt Höglandssjön i Gullänget
Tid: 10.00-14.30

Fotboll
Div III herrar: Arnäs IF-Östavalls IF.
Plats: Humanresurs Arena
Tid: 14.00

Fotboll
Div II herrar: Friska Viljor-Bodens BK.
Plats: Skyttis IP
Tid: 14.00

Fotboll
Div I damer: Själevads IK-Infjärdens SK.
Plats: Själevads IP
Tid: 14.00

Fotboll
Div III herrar: Anundsjö IF-Iggesunds IK.
Plats: Olympia Bredbyn
Tid: 15.00

Dans till Lövgrens
Plats: Molidens folkpark
Tid: 20.00-24.00

19/8

Helen Sjöholm, Magnus Carlson och Nordiska Kammarorkestern
Plats: Skule Naturscen
Tid: 14.00

Fotboll
Div I damer: Domsjö IF-Team TG FF.
Plats: Blåvallen Domsjö
Tid: 15.00

 

Dela med dig av denna artikel på: