Du är här

2021-05-12 - Modo Hockey

Skriver kontrakt med ung back

Modo Hockey meddelar idag att de tecknat kontrakt med den unga backen Kevin Arvidsson.
– Kevin är en ung och spännande back som kommer från vår egen juniorverksamhet, väldigt roligt att fortsatt få ha honom i vår verksamhet, säger Modos sportchef Henrik Gradin på klubbens hemsida.

Kevin Arvidsson, som fyller tjugo år i sommar, har KB65 som moderklubb och har redan god erfarenhet med Modo Hockey då han spelat inom klubbens juniorverksamhet och även redan spelat en del matcher med herrlaget i HockeyAllsvenskan. Under den senaste säsongen har han även fått seniorerfarenhet då han har varit utlånad till både Boden och Örnsköldsvik HF i Hockeyettan. Nu fortsätter seniorspelet för honom då han har tecknat kontrakt med klubben som gäller för den kommande säsongen.
– Det känns roligt att få behålla Kevin i verksamheten, han är en ung och lovande back som vi tror mycket på. Han har haft en stabil utveckling de senaste åren och vi ser fram emot att följa hans utveckling den kommande tiden, kommenterar sportchef Henrik Gradin.

 

Dela med dig av denna artikel på: