Du är här

2020-03-25 - Modo Hockey
Foto: Håkan Nordström

Patrik Karlkvist lämnar Modo

Det står nu klart att Patrik Karlkvist lämnar Modo Hockey efter fyra säsonger.
– Vi vill tacka Patrik för hans insatser i Modo Hockey där han under lång tid visat hög klass. Vi vill naturligtvis även passa på att önska honom lycka till i framtiden där vi hoppas att våra vägar åter korsas, säger sportchef Fredrik Glader på klubbens hemsida.

Under sina fyra säsonger har Karlkvist spelat 195 matcher och tjänat ihop 180 poäng åt Modo, och han imponerade kanske särskilt under senaste säsongen tillsammans med sina kedjekamrater Adam Tambellini och Jonathan Jonson. Men nu är det alltså slutspelat i klubben för honom. Sina år hos Modo beskriver han som fantastiska och han hyllar klubbens fans som magiska.
– Det har varit fyra fantastiska år och jag vill tacka alla som har jobbat runt klubben, alla tränare som hjälpt mig att utvecklas och alla Modo Hockeys fans som varit magiska ända sedan jag kom till klubben, kommenterar Patrik Karlkvist.

Vad som väntar härnäst för honom är i nuläget oklart.

 

Dela med dig av denna artikel på: