Du är här

2020-01-14 - Evenemang

Boka in i kalendern

Är du kulturintresserad så har du massor att se fram emot under första halvåret av 2020. Musik, teater, film, dans, konst, stand up, litteratur och mycket annat att underhållas och inspireras av.

Här presenterar vi ett urval av kommande arrangemang (med reservation för eventuella ändringar) – säkerligen tillkommer en del och troligtvis finns det sådant vi inte vet om. Så tipsa oss gärna om kulturevenemang att informera våra läsare om.

Januari
15/1 Iris & Julia – Nolaesteternas stora sceniska projekt, Nolaskolans aula (Estetprogrammet)
15/1 Dans till Ola & Jag, Folkets Hus Gnistan (PRO)
18/1 Gunilla Samberg – vernissage för utställning, Galleri Lokomotiv (ÖKKV)
18/1 Svenne Rubins, Solbergsbacken
21/1 Författarbesök – Gabriella Röschmann, Arkenbiblioteket
23/1 Filmstudion startar, 10 filmer fram till 26/3 (Örnsköldsviks Filmstudio)
25/1 Spelmansstämman, Folkets Hus Gnistan (Nolagillet & ABF)    
25/1 Gospelkonsert, Örnsköldsviks kyrka (Svenska kyrkan)
25/1 Dans till Martinez, O’Learys
26/1 Vinterfest, Själevads kyrka (Svenska kyrkan)
26/1 Dans till Jive, Isladan Bjästa (Nätragillet)
31/1 Headline Blues Band, Bruks-gården (Perdido Jazz & Blues)
31/1 Greekazo, O’Learys

Februari
1/2 Vem ska bort – vernissage, Örnsköldsviks församlingshem (Stiftelsen Gaaltije)
1/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
1/2 Porgy and Bess – direktsänd opera, Gideågården (Gideå Bygdegårdsförening)
1/2 Duo Wäst-Rydwall, Thuleteatern (Örnsköldsviks Folkmusikförening)
1/2 Riff Raff Ruff, Solbergsbacken
2/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
4/2 Man får väl ställa upp, Folkan Teater (Örnsköldsviks Riksteaterförening)
5/2 Standup Comedy, O’Learys
7/2 Danny Saucedo – The Run(a)way show, Fjällräven Center (Verkställande Byrån)
7/2 Claire Martin & Martin Sjöstedt Trio, Bruksgården (Perdido Jazz & Blues)
7/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
8/2 Hampus Nessvold – Ta det som en man, Folkan Teater (Kahlo)
8/2 Maria Lundqvist – Om att våga flyga, Nolaskolans Aula (Audere Vivere)
8/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
8/2 Andreas Nilsson – Country på svenska, Röda Kvarn Bredbyn
9/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
11/2 Euskefeurat, Folkan Teater (Örnsköldsviks Riksteaterförening)
14/2 Kustbandet, Folkan Teater (Perdido Jazz & Blues)
14/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
14/2 Once in a Lifetime, Bruksgården (Övik Big Band)
15/2 Hazelius/Hedin, Thuleteatern (Örnsköldsviks Folkmusikförening)
15/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
15/2 Lasse Stefanz, Solbergsbacken
16/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
18/2 Lunchtajm – Annelie Vigren Band, Folkan Teater (Örnsköldsviks Riksteaterförening)
21/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
22/2 Erika Kristoffersson Bredberg – vernissage, Galleri Lokomotiv (ÖKKV)
22/2 Patrik Isaksson, O’Learys
22/2 Boeing Boeing, Folkets Hus Gnistan (Teaterspegeln)
23/2 Ungdomskonsert, Nolaskolans aula (Örnsköldsviks Musiksällskap)
23/2 Svansjön – direktsänd balett, Gideå-gården (Gideå Bygdegårdsförening)
23/2 Dans till Mickes, Isladan Bjästa (Nätragillet)
26/2 Dans till Duo Vi, Folkets Hus Gnistan (PRO)
28/2 High Coast Jazz Orchestra & Dick Oatts, Bruksgården (Perdido Jazz & Blues)
28/2 Örnsköldsvik Baroque, Arnäs kyrka (Örnsköldsviks Musiksällskap)
29/2 Artedi, fiskarna och fisket – vernissage, Örnsköldsviks Museum & Konsthall

Mars
6/3 Göran Strandberg Trio, Bruksgården (Perdido Jazz & Blues)
6/3 Brolle & Jack Vreeswijk, Nolaskolans Aula (MT Live)
6/3 Två Blyga Läppar, O’Learys
7/3 Dansmara – Larz Kristerz m.fl, Solbergsbacken
11/3 Dans till Mickes, Folkets Hus Gnistan
13/3 Kurt Rosenwinkel Standards Trio, Bruksgården (Perdido Jazz & Blues)
13/3 Carl Stanley – Född 1996, Folkan Teater (Stella Event)
14/3 Den flygande holländaren – direktsänd opera, Gideågården (Gideå Bygdegårdsförening)
14/3 St Patrick’s Party, Bruksgården (Örnsköldsviks Folkmusikförening)
15/3 Småstadsliv går på krogen, Olympia Bredbyn (Småstadsliv)
17/3 Lunchtajm – Störst av allt är Pölsan, Folkan Teater (Örnsköldsviks Riksteaterförening)
21/3 Killar sjunger – festival, Örnsköldsviks kyrka (Svenska kyrkan)
21/3 Love Songs, Folkan Teater (Örnsköldsviks Riksteaterförening)
21/3 Dans till Jannez, Olympia Bredbyn (Anundsjö IF)
21/3 Big Winter Party – E-Type m.fl, Solbergsbacken
25/3 Dans till BarraBazz, Folkets Hus Gnistan (PRO)
27/3 Back to the 90s, Fjällräven Center (Karlsson & Norberg)
27/3 Stockholm Swing Allstars, Bruks-gården (Perdido Jazz & Blues)
28/3 Jag valde livet efter döden, Folkan Teater (Norrlandsteatern/Kulturskolan)
28/3 Breda Gatan, Thuleteatern (Örnsköldsviks Folkmusikförening)
29/3 Dans till Tommys, Isladan Bjästa (Nätragillet)

April
2/4 Jag valde livet efter döden, Folkan Teater (Norrlandsteatern/Kulturskolan)
3/4 Jag valde livet efter döden, Folkan Teater (Norrlandsteatern/Kulturskolan)
4/4 Edward Jarvis – vernissage, Galleri Lokomotiv (ÖKKV)
4/4 Jag valde livet efter döden, Folkan Teater (Norrlandsteatern/Kulturskolan)
8/4 Dans till Christerz, Folkets Hus Gnistan (PRO)
15/4 Småstadsliv går på krogen, Folkan Teater (Småstadsliv)
16/4 Småstadsliv går på krogen, Folkan Teater (Småstadsliv)
17/4 Nazareth, Bruksgården (Karlsson & Norberg)
18/4 Willemark, Öberg & Knutsson, Thuleteatern (Örnsköldsviks Folkmusik-förening)
20/4 Pettson & Findus – Rävjakten, Folkan Teater (Mycke’ Nöje i Sverige AB)
21/4 Lunchtajm – Patrik & Fredrik, Folkan Teater (Örnsköldsviks Riksteaterförening)
22/4 Dans till Serenad, Folkets Hus Gnistan (PRO)
23/4 Världsbokdagen med Karin Smirnoff, Arkenbiblioteket
24/4 Champian Fulton Trio, Bruksgården (Perdido Jazz & Blues)
24/4 Nordiska Kammarorkestern med JoAnn Falletta & Anals Gaudemard, Nolaskolans aula (Örnsköldsviks Musiksällskap)

Maj
6/5 Dans till Mickes, Folkets Hus Gnistan (PRO)
9/5 Äldregalan – David Lindgren & Elisa Lindström, Fjällräven Center (Scenklart)
9/5 Härke, Östersund – vernissage, Galleri Lokomotiv (ÖKKV)
9/5 Maria Stuarda – direktsänd opera, Gideågården (Gideå Bygdegårdsförening)
10/5 Vårcaprice med Musiksällskapets orkester & Nota Bene, Pingstkyrkan (Örnsköldsviks Musiksällskap)
10/5 Dans till Martinez, Isladan Bjästa (Nätragillet)
23/5 Dra åt skogen – vernissage, Örnsköldsviks Museum & Konsthall
30/5 Elgars Cellokonsert och Brahms tvåa med Nordiska Kammarorkestern, Pingstkyrkan (Örnsköldsviks Musiksällskap)

Juni
6/6 Nationaldagskonsert, Örnsköldsviks kyrka (Svenska kyrkan)
6/6 Dans till Martinez, Molidens folkpark (Molidens IK)
13/6 Har du träffat en ängel – vernissage, Örnsköldsviks kyrka (Svenska kyrkan)
13/6 Bakgårdsblues, Skolgatan 10 (Örnsköldsviks Bluessällskap) 
26-27/6 Sommarfesten, Inre Hamnen (Allstar)
28/6 Humorkalaset, Naturscen Skuleberget (Verkställande Byrån)

Juli
7/7 Sjunde i Sjunde med ?, Strandparken, (7an Mediapartner med samarbetspartners)
15/7 Sommarjazz, Dekarsön (Perdido Jazz & Blues)
17/7 Diggiloo, Naturscen Skuleberget (Verkställande Byrån)

Dela med dig av denna artikel på: