Du är här

2019-08-09 - Modo Hockey

Imorgon är det dags för ispremiär

Imorgon lördag så är det dags för ispremiär i Fjällräven Center, där bland annat uppvisningsmatch och autografskrivning står på schemat.

Ispremiären inleds med autografskrivning med representationslagen i klubben, och sedan så blir det uppvisningsmatch där J18 ställs mot J20 på isen. Efter det så kommer klubbens spelare visa upp sina färdigheter i Skills Competition där fyra lag tävlar mot varandra i sex olika grenar, samtidigt som målvakterna tävlar individuellt. Då tävlingen är över så bjuds barn ut på isen för att få testa på de olika grenarna tillsammans med klubbens spelare.

Schemat för ispremiärdagen

10:00 - 11:00 Autografskrivning med representationslagen
11:00 - 11:40 Presentation av Modo Hockeys juniorer och sedan uppvisningsmatch där J18 spelar mot J20
12:00 - 13:00 Skills Competition
ca 13:00 - 13:30 Barn upp till 12 år välkomnas ut på isen för att tillsammans med spelare från Modo Hockey testa på de olika grenarna

Läs mer om ispremiären på Modo Hockeys hemsida.

 

Dela med dig av denna artikel på: