Du är här

2018-08-03 - Evenemang

På gång i Ö-vik sommaren 2018

Här kan du ta del av alla möjliga aktiviteter och arrangemang som går av stapeln i Örnsköldsvik. Du kan även lägga in egna tips i vår på-gång-kalender.

Här kan du lägga in något evenemang som du vill ha i vår kalender

Måndagar

Vad lever vid stranden?
Upptäck livet i havet med hjälp av vattenkikare och håvar. Vad kan man hitta i den grunda havsviken?
Plats: Bönhamn
Tid: 11.00-14.00

Tisdagar

Växter och djur i Skuleskogen
Lättsam vandring för hela familjen. Fika vid vindskyddet i Kälaviken.
Plats: Skuleskogens nationalpark entré syd
Tid: 11.00-13.00

Standsvandring i Majs fotspår
Bygger på Kristina Sandbergs trilogi om hemmafrun Maj från Örnsköldsvik.
Plats: Start First Hotel Statt, slut Örnsköldsviks museum
Tid: 13.00-13.45 i juli

Bilbingo i Domsjö
Plats: Domsjö IP
Tid: 18.45

Onsdagar

Landhöjningsguide på Skulebergets topp
Guidad vandring runt bergets topp i landhöjningens spår.
Plats: Toppstugan Skuleberget
Tid: 11.00-11.40

Stadsvandring i centrum
Plats: Start Arkentrappan, slut Museiparken
Tid: 15.00-16.30 till 1/8, 25/7 även 18.00

Bilbingo i Moliden
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.45

Söndagar

Lupptäcksfärder
Med luppar till hjälp synas allt smått som finns i naturen. Riktas främst mot barn från 4 år.
Plats: Naturum, Skuleberget
Tid: 11.00

Bilbingo i Billsta
Plats: Billsta IP
Tid: 16.45

Alla dagar

Skattjakt med Örnie
Gratis skattjakt fram till 20/8. Följ Örnies väg genom parken, hämta din karta på Arkenbiblioteket, Örnsköldsviks Museum & Konsthall, eller Hemköp på Stora Torget.
Plats: Örnparken och Museiparken
Tid: När du vill

Naturen runt Naturum
Guidade turer kring Skuleberget för att se vad som är på gång i naturen.
Plats: Naturum, Skuleberget
Tid: 11.00-11.45, måndag-lördag

Genesmons arkeologiska museum
Guidade visningar. Upplev järnåldern, utgrävningsplats och byggnadskonstruktioner.
Plats: Genesmons arkeologiska museum
Tid: 11.00, 13.00, 15.00 t.o.m. 31/7

Fredagen den 3/8

Quizkväll
Frågesport och musik.
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 18.00-23.00

Dans till Fernandoz
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00-01.00

4/8

Kubbyran
Traditionella Kubbyran i Sidensjö.
Plats: Sidensjö IP
Tid: 10.00

Trialtävling
Norrlandscupen.
Plats: Movattnet
Tid: 11.00

Gokarttävling
Norrlandscupen i gokart.
Plats: Varggropens Kart Racing Club
Tid: 12.00

Fotboll
Div II herrar: Gottne IF-Gällivare Malmberget.
Plats: Haraldsängen Gottne
Tid: 13.00

Fotboll
Div II herrar: Friska Viljor-IFK Luleå.
Plats: Skyttis IP
Tid: 14.00

Musik i sommarkväll
Kerstin och Christer Wikman med vänner.
Plats: Ulvö kyrka
Tid: 18.00

Stiftelsen
Robert Pettersson och hans band Stiftelsen.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 19.00

Jireel
Sommaravslutning på O’Learys.
Plats: O’Learys
Tid: 22.00-02.00

5/8

Trialtävling
Norrlandscupen.
Plats: Movattnet
Tid: 10.00

Pickekakefest
Sång av Gråsparvarna.
Plats: EFS Önskan
Tid: 12.00

Gospel med Cilla Hector
Gospelkonsert till stöd för Hoppets Stjärnas kamp att hjälpa utsatta flickor i Filippinerna.
Plats: Nätra hembygdsgård
Tid: 16.00

Dans till Jive
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.00-22.00

Sommarmusik
På sångens vingar.
Plats: Björna kyrka
Tid: 18.00

Sommarmusik
Annelie Vigren Band.
Plats: Domsjö kyrka
Tid: 20.00

10/8

Musik på verandan
Simon Byhamre.
Plats: Solbacken Dekarsön
Tid: 19.00

Dans till Jive
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00-01.00

11/8

Mopedrallyt Blåröken
Plats: Friluftscentralen Själevad
Tid: Samling 10.00, start 11.00

Orgelkonsert
Avslutningskonsert med orgelelever från lägret på Mellansels folkhögskola.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 11.00

Fotboll
Div II herrar: Gottne IF-Hudiksvalls FF.
Plats: Haraldsängen Gottne
Tid: 14.00

Musik i sommarkväll
Tommy Jonsson, orgel.
Plats: Nätra kyrka
Tid: 18.00

G.E.S.
Glenmark, Eriksson, Strömstedt med Eric Gadd.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 18.30

Sensommarfesten
Plats: Inre hamnen, Allstar
Tid: 20.00

12/8

Jaktmässa
Plats: Bruksgodset Banafjäl
Tid: 11.00-16.00

Fotboll
Div II damer: Själevads IK 2-Hörnsjö IF.
Plats: Själevads IP
Tid: 15.00

G.E.S.
Glenmark, Eriksson, Strömstedt med Eric Gadd.
Plats: Skule Naturscen
Tid: 17.30

Dans till Mickes
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.00-21.30

Musik i sommarkväll
Gideå blås.
Plats: Trehörningsjö kyrka
Tid: 18.00

Sensommarfesten
Plats: Inre hamnen, Allstar
Tid: 20.00

15/8

Stadsrally
Med Norrlands Motorhistoriker.
Plats: Start Friluftscentralen Själevad
Tid: 18.00

Operakonsert
Die Walküre av Richard Wagner.
Plats: Själevads kyrka
Tid: 19.00

16/8

Musik i sommarkväll
Lukas Johansson, Lina Sundqvist.
Plats: Gullängets kyrka
Tid: 18.00

17/8

Surströmmingsfest
Plats: Stora Torget, centrum
Tid: 11.00-14.00

Squaredance
High Coast Festival.
Plats: Folkets Hus Gnistan
Tid: 17-19/8

Musik på verandan
Tehlia.
Plats: Solbacken Dekarsön
Tid: 19.00

Dans till Jannez
Plats: Kustladan
Tid: 21.00-01.11

18/8

Naturens Dag
Prova-på-aktiviteter, underhållning, tipsrunda, tävlingar, servering med mera.
Plats: Runt Höglandssjön i Gullänget
Tid: 10.00-14.30

Fotboll
Div III herrar: Arnäs IF-Östavalls IF.
Plats: Humanresurs Arena
Tid: 14.00

Fotboll
Div II herrar: Friska Viljor-Bodens BK.
Plats: Skyttis IP
Tid: 14.00

Fotboll
Div I damer: Själevads IK-Infjärdens SK.
Plats: Själevads IP
Tid: 14.00

Fotboll
Div III herrar: Anundsjö IF-Iggesunds IK.
Plats: Olympia Bredbyn
Tid: 15.00

Dans till Lövgrens
Plats: Molidens folkpark
Tid: 20.00-24.00

19/8

Helen Sjöholm, Magnus Carlson och Nordiska Kammarorkestern
Plats: Skule Naturscen
Tid: 14.00

Fotboll
Div I damer: Domsjö IF-Team TG FF.
Plats: Blåvallen Domsjö
Tid: 15.00

20/8

Allidrott - prova på shack
Plats: SK Örnen Ångermanlandsgatan 12 A
Tid: 18.30

21/8

Trav, Lunchtrav V4
Plats: Solänget
Tid: 12.20

Allidrott - prova på backhoppning
Plats: Paradiskullen, Kusthöjden 17
Tid: 18.00

22/8

Allidrott - prova på karate
Plats: Parkskolans gymnastiksal 2
Tid: 19.00

23/8

Downhillåkning
Plats: CK Örnen Downhillpark Varvsberget
Tid: 18.00

Allidrott - prova på kanot
Plats: Friluftscentralen Själevad
Tid: 18.00

24/8

Dans till Engdahls
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00

25/8

Fotboll
Div II Herrar: Gottne-IFK TImrå
Plats: Haraldsängen Gottne
Tid: 14.00

26/8

Fotboll
Div II Damer: Själevads IK 2-Umeå IK FF 2
Plats: Själevads IP
Tid: 14.00

Dans till Donnez
Plats: Molidens folkpark
Tid: 18.00

27/8

Allidrott - prova på shack
Plats: SK Örnen Ångermanlandsgatan 12 A
Tid: 18.30

28/8

Allidrott - prova på backhoppning
Plats: Paradiskullen, Kusthöjden 17
Tid: 18.00

29/8

Allidrott - prova på karate
Plats: Parkskolans gymnastiksal 2
Tid: 19.00

30/8

Allidrott - prova på kanot
Plats: Friluftscentralen Själevad
Tid: 18.00

31/8

Rockfalke
Plats: Byvattnets bygdegård
Tid: 19.00

Dans till Lövgrens
Plats: Kustladan Docksta
Tid: 21.00

Dela med dig av denna artikel på: